Den första upplagan av Eda Framtidsmässa genomfördes på Hotell Charlottenberg den 22 maj och blev en välbesökt mötesplats för kommun, näringsliv, föreningsliv, utbildningsaktörer och invånare.
Under dagen deltog cirka 65 utställare och omkring 1 500 besökare. Mässan hade fokus på samverkan mellan skola och arbetsliv och riktade sig under förmiddagen särskilt till barn, elever och unga vuxna. Genom organiserade skolbesök med mässbingo fick elever från hela kommunen möjlighet att möta företag, föreningar, utbildningsaktörer och kommunala verksamheter.
– Syftet med mässan är att stärka framtidstron hos våra barn och unga och samtidigt skapa möten mellan människor, verksamheter och arbetsliv. Det handlar om att tillsammans visa bredden av möjligheter som finns i Eda kommun, säger Daniel Nordström, skolchef och projektledare för mässan.
Under dagen erbjöds aktiviteter, prova-på-inslag och samtal för både barn och vuxna. Besökare kunde bland annat träffa arbetsgivare, ta del av olika verksamheter och delta i aktiviteter för hela familjen.
För barnen fanns exempelvis godisregn, figurballonger och mingeltrolleri, samtidigt som frågor om utbildning, arbetsmarknad och framtida kompetensförsörjning lyftes under mässan.
Det stora engagemanget från företag, föreningar och verksamheter beskrivs som en av de största styrkorna i arrangemanget.
– Det har varit väldigt roligt att se det stora engagemanget och alla möten som skapats under dagen, säger Daniel Nordström.
Bakom satsningen står Eda kommun tillsammans med näringsliv, föreningsliv och regionala aktörer. Ambitionen är att Eda Framtidsmässa ska bli ett återkommande arrangemang och en arena för samverkan och utveckling i kommunen.