Idag invigdes familjecentralen ”Famnen” i i Charlottenberg med körsång, tal, bandklippning, mingel, tårta och snittar.
Vid invigningstalen som var flera var alla överens om att familjecentralen kommer att bli ett lyft för Eda då våra barn kommer att ges bättre möjligheter till en bra start i livet.
Edas kommunalråd Johanna Söderberg nämnde i sitt tal att frågan om en familjecentral lyfter si en motion för 15 år sedan och sedan dess har man sökt olika vägar och former för att kunna etablera den familjecentral man nu inviger.
– Fördelen med en förhållandevis liten kommun är att samverkan är naturligt, här hjälps alla åt. Vi har jobbat länge med att forma denna familjecentral och äntligen är det dags för invigning, berättar Anna Bodin verksamhetsutvecklare för Värmlands familjecentraler.
Fler bilder från invigningen finns på vår facebooksida